Ana içeriğe atla

Photoshop'ta Sabit Kadrajlı Fotoğrafları Bileştirme

Bir süredir arkadaşlarımız soruyorlardı; bu fotoğrafı nasıl yaptılar, bunun tekniği nedir, hangi program vs. diye. Bu yazımızda Sürekli Çekim modu dediğimiz yani Continuous Mode veya Brust Mode olarak makinelerinizde bulunan özellik ile çekilmiş fotoğrafların, tek bir fotoğraf üzerinde nasıl birleştirileceğini göreceğiz.
Bu sayede diyelim ki; rampada bisiklet süren bir bisikletçinin belirli zaman aralıkları ile çektiğiniz fotoğraf kareleri, tek bir fotoğrafta birleşmiş olacak ve arka plan sabit dururken, fotoğrafı çekilen nesnenin belirli aralıklarda fotoğraf karesinin nerelerinde durduğunu sunacak olan güzel bir kare oluşturacağız.
Fazla uzatmadan konuya giriyorum.
İhtiyacınız olanlar;
  1. Makineniz ile 1/500 enstantaneden daha hızlı bir zamanda çekim yaptığınız hareket halindeki nesneye ait bir dizi fotoğraf.
  2. Photoshop :)
Öncelikle, burada bu modda nasıl çekim yapılacağını anlatmayacağım. Bu teknik ile fotoğraflarınızı çektiğinizi ve bunları birleştirme aşamasına geldiğinizi düşünerek yazıyı yazıyorum.

  • Hareketi Dondurun
Bir hat üzerinde hareket eden jimnastikçiyi çekiyorsunuz diyelim. Bunun için tripod oldukça işinize yarayacak. Makinenizde Shutter Speed yani Enstantane hızını 1/500sn üzerine çekerek nesnenin birden fazla fotoğrafını çekiyorsunuz. Sonra bunları bir dosyada topluyorsunuz.
Şunu da belirtelim; çektiğiniz tüm fotoğrafları değil sadece görünmesini istediklerinizi seçin. Hepsini katacak olursak oldukça kalabalık olacaktır ve işlemler hem zor hem de fotoğrafta göz zevkine hitap etmeyen bir durum oluşturabilecektir.
  • Katmanları Birleştirin
Photoshop’u açın ve hareketi sıraladığınız (örneğin resimlere 1,2,3.. gibi numaralar verin) ilk resmi burada açın. Sonra ikinci resmi de açın ve bu resmi seçip ikinci resmin üzerine sürükleyip bırakın. Hemen sağ alt köşedeki LAYERS bölmesinde photoshop ilk resmin üstüne otomatik olarak ikinci bir katman yani Layer oluşturacaktır.


Gördüğünüz gibi, kırmızı kare içine aldığım alan ikinci katmanımız oluyor. Bu işlemi tüm diğer resimler için, LAYERS kısmında katman olacak şekilde tekrarlıyoruz.

  • Resimleri Hizalayın
Öncelikle, Background (yani ilk resmimiz) ve Layer1 hariç tüm katmanları invisible yani görünmez yapın (Sol taraflarında bulunan “göz” simgesini kaldırarak). Sonra, Layer1’in Opacity değerini %50’ye getirin.

Resminiz aşağıdaki gibi görünecektir.

Şimdi Edit menüsü altındaki Free Transform aracını kullanarak resimlerinizi hizalayın. Kendinize bir nokta seçin ve o noktaya göre diğer tüm layer’ları yerleştirin.  Yukarıdaki fotoğraf için mesela basketbol sahasının kenar çizgileri klavuz olarak alınmış. Eğer bu şekilde yapılmasa yani hizalanmasaydı resimdeki çocuk potaya gidene kadar yukarı aşağı garip hareketlerde bulunuyormuş gibi görünebilirdi.
Bu işlemi tüm katmanlar için uygulayın.
ÇOK ÖNEMLİ NOT: Her zaman Background üzerinde çalışacağınızı ve Background’un her zaman görünür yani visible olacağını ve diğerlerinin opacity değerini %50’de tutacağınızı unutmayın.
  •  Düzenleyin ve Silin
Tüm işlemleri yaptıktan sonra düzenleme kısmına geliyoruz. Şimdi tüm layer yani katmanları invisible yapın ve sadece Layer1 visible olarak kalsın. Daha sonra Layer1’in opacity değerini yeniden %100’e getirin. Sol dikey araç çubuğundan Eraser Tool yani Silgi aracını seçin ve resimde nesneniz hariç diğer her şeyi silin. Hassas olmanıza gerek yok. Kabaca diğer yerleri silseniz yeter. Kendinizi yormayın yani :)
Resmini aşağıdaki gibi görünecektir.

Peki şimdi ne yapıyoruz? Tabii ki aynı işlemleri diğer tüm katmanlar için tekrarlıyoruz.
  • Ve İşlem Tamam!
Diğer tüm işlemleri tamamladıktan sonra tüm katmanları visible yani görünür yapın. Ve işte size fotoğraf!Alıntı:http://blog.fotografium.com/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

LM35 - Sıcaklık Sensörü Nasıl Kullanılır?

Merhaba
LM35 doğrusal, hassas bir sıcaklık sensörüdür.
Verisayfasından alınan bilgiler;

Dereceye kalibre edilmiştir.1 derecelik sıcaklık artışında çıkışı 10mV artar. Doğrusaldır.-55 derece ile + 150 derece arasında ölçüm yapabilir.Giriş gerilimi olarak 4V-30V arasında çalışabilir.1/4 derece çözünürlüğe sahiptir.Çıkışı düşük empedanslıdır.Ölçülecek sıcaklık değerine göre olması gereken bağlantı şekli veri sayfasında verilmiştir. 2-150 derece ölçümü için;
LM35'in beslemesi ve toprağı bağlanır.LM35'in çıkış ucu mikrodenetleyicinin analog girişine bağlanır.Kullanılacak mikrodenetleyicinin ADC biriminin 10 bit çözünürlikte olduğunu varsayalım.2-150 derece 0V-1,48V ile ölçeklenmiştir.0V-5V arası da ADC 10 bit olduğu için 2^10=1024 ile ölçeklenmiştir.0V-1,48V bu hesaba göre analog ölçümün 0-303 değerleri arasına ölçeklenmiş olur.Bu işlemleri formül haline getirecek olursak SıcaklıkDegeri=2+(ADCValue*148/303); olur.Yorumlardan soruları cevaplayabilirim. İyi çalışmalar.

555 Zamanlayıcı Entegresi ile PWM Üretici Devre [~0-320kHz]

PWM gerektiren herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.555 entegresi ile yapılmıştır.Giriş koruması vardır.~0-320kHz arası çalıştırılabilir.Herhangi bir devreye basitçe entegre edilebilir.DC voltaj seviyesini ayarlamak amacıylaHız kontrolIşık kontrolSMPS güç kaynağıMetronomFlaşör    vs...

Devrenin şematik çizimi neredeyse aşağıdaki gibidir.

Frekans kontrol kondansatörü yerine 9 adet farklı değerde kondansatör yerleştirilmiştir. Bir adet de ek kondansatör eklenebilmesi için ikili bir soket konulmuştur.

Örnek çıkış görüntüsü ve frekans değeri


İyi çalışmalar.

Canon EOS 1100D İncelemesi

Canon’un EOS 600D ile piyasaya sürdüğü 1100D, 600D’ye göre daha önemli bir ürün. Çünkü önceki model 1000D, artık ömrünü doldurmuştu ve Nikon’un alt modellerinin gerisinde kalmıştı. Canon, 1100D güncellemesiyle bu sorunu aşıyor. EOS 600D, 550D’nin üzerine hareketli ekran dışında çok ciddi yenilikler getirmezken, EOS 1100D, 1000D’yi ezip geçiyor. Videomuzda EOS 600D ve 1100D’yi beraber incelemiştik. Kısa bir tur atmak isteyenlere :)
Canon EOS 1100D Genel Özellikler
Model adı: Canon EOS 1100D


Algılayıcı: 22.2 x 14.7mm CMOS APS-C (1.6x çarpanı)
Çözünürlük: 12. MP
Görüntü boyutu: 4272  x 2848
Kit Lens: Canon 18-55 mm IS
Titreşim engelleme: Lensten
ISO: 100-64000
AF Sistemi: 9 nokta çapraz tip
AF micro ayarı: yok
Perde hızı: 30-1/4000
Bakaç: Pentamirror %95 görüş alanı (0.80x büyütme)
LCD: 2.7 inç  230k ekran.
Video Kayıt: 1280×720 (30, 25 kare/sn) MOV (H.264)
Dosya formatı: JPEG RAW, M-RAW, S-RAW
Bellek: SD, SDHC, SDXC
Bağlantı: USB 2.0 HDMI
Batarya: Şarj Edilebilir Li-iyon Pil LP-E10
Ağırlık: 495 gr
Bo…