9 Mart 2012 Cuma

Makinenin üzerindeki bazı ayarlardan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.
Bu ayarlarda ayrıca portre, manzara, yakın plan çekimi, hareket eden konuların çekimi, gece portre çekimi gibi seçim şanslarınız da vardır. Aslında makinenin çalışma prensibini ve fotoğrafın temellerini bilirseniz bu ayarları kullanmanıza gerek kalmaz.
Bu yazımızda portre çekim modunun mantığını anlatmaya çalışacağım.
Kullanım kılavuzunda şu şekilde yazıyor:
- Portre modunda arka plan bulanıklaştırılarak çekilecek kişi ön plana çıkarılır. Bu modda, tam otomatik çekim moduna kıyasla renk tonları parlar ve saç rengi yumuşatılır.
Bu aslında şu demek:
- Diyafram değeriniz açılır, ne demiştik; açık diyafram arka planınızı bulanıklaştırır. (Aslında flulaştırır demek daha doğru) Renklerle ilgili ayarlar ise makinenin üzerinden zaten yapılabilecek ayarlar, bunlara daha sonra gireceğiz, ayrıca Photoshop’ta da kolaylıkla yapabilirsiniz. Zaten portre çekim ayarında söylendiği kadar fark olmadığını da fark etmiş olabilirsiniz.


Tahir YILDIZ
Ayrıca kullanım kılavuzunda şunlar yazıyor:
- Daha iyi sonuç elde etmek için konu ile arka plan mesafesini arttırın.
Anlamı: 
- Arka planı flu yapmanın etmenlerinden biri, objeyle arka plan ne kadar uzak olursa o kadar iyi fluluk elde edersiniz.

Kullanım kılavuzu:
- Telefoto objektif kullanın.
Anlamı:
- Arka planı flu yapmanın bir diğer etmenidir, odak uzaklığı yüksek lens kullanırsanız daha sığ bir alan derinliği elde edersiniz bu da arka planı flulaştırır.

Kullanım kılavuzu:
- Yüze odaklanın
Anlamı:
- Portre fotoğraflarda önemli olan ‘Göz’dür. Portre fotoğrafa ilk bakan kişi gözlere odaklanır dolayısıyla gözlerin net olması demek iyi fotoğrafın ilk adımı demektir.

Alıntı:http://blog.fotografium.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Cep Telefonumun Bataryasını Sömüren Programlar

QuickMemo+ Home Screen