Ana içeriğe atla

Fotoğrafta Temel Bilgiler

Fotoğrafa bir şekilde merak saldınız, uzun araştırmalardan sonra bir fotoğraf makinesi aldınız ve makineniz şu anda elinizde. Üzerinde bir sürü tuş ve tekerlek var ve şu anda Dünyanın en zor işi gibi geliyor bu aleti kullanmak. Kullanım kılavuzu da çok kalın, veya ingilizce.
O halde bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz…
Fotoğrafta Temel Bilgiler
Ne tür makine almış olursanız olun (amatör-profesyonel) mutlaka fotoğraf çekmek için kullanacağınız bir tuş vardır ve buna deklanşör diyoruz. Basçek makinelerden daha iyi makinelere geçtiğinizi düşünürsek yarım basma ve tam basma gibi iki tane terim var.
Düğmeye yarım basıldığında, lens ve makinenizin hızına göre net göstermek istediğiniz obje netlenir. Şöyle daha basit anlatalım; bazen vizörden baktığınızda baktığınız yer bulanık görünüyor olabilir, bunun sebebi netleme yapmamış olmanızdır. Eğer net göstermek istediğiniz yere doğru makineyi çevirip deklanşöre yarım basarsanız, lensinizin netleme yaptığının sesini duyacaksınız ve konu net hale gelecektir. Daha sonra deklanşöre tam basarak çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Makine ve Fotoğraf Çekimi
Sensör: Fotoğrafın dijitale geçmesiyle beraber görüntüyü dijtale çeviren aygıta da sensör deniyor. Filmli makinelerdeki film gibi düşünebilirsiniz. Sensörün boyutunun büyük olması daha fazla detay alabileceğiniz anlamına da geliyor. Yani makine satın alırken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden birisi sensörün boyutu, megapiksel değil.

Ekran: Dijital SLR (DSLR) makinelerin yaygınlaşmasıyla beraber çekilen fotoğrafları görebildiğimiz makinenin arka kısmındaki bölümdür. Büyüklüğü yine bir tercih sebebi olabilir. İlerleyen teknoljiyle beraber neredeyse makinelerin arkasının tamamını ekran oluşturmaya başlamıştır.

Vizör: Türkçeye “bakaç” olarak çevrilmiş olmasına rağmen genellikle vizör olarak bilinir. Fotoğraf çekerken gözümüzü dayayıp baktığımız yerin adıdır. Makinelerin vizörleri genellikle %100 görüş açısına sahip değildir. Bu sebeple gördüğünüz alandan %3-5 daha fazlasını fotoğrafınızda göreceksinizdir. Yeni nesil makinelerdeki Live View özelliği ile vizörün önemi birz azalsa da yine de en önemli bölümlerden biridir.

Live View: Makinelerde vizör kullanmak istemeyen ve göz dayanamanın yapılamayacağı yerler düşünülürek DSLR’lere uyarlanmış bir çeşit görüntüyü önceden görmedir. Klasik basçek kompakt makinelerin hemen hepsinde görülen Live View çekeceğiniz görüntüyü o anda ekranda gösterir. DSLR makinelerdeki Live View çok daha gelişmiş durumda olup netleme alanını %100 büyüterek bile kullanılabilmektedir.

Lens / Objektif: Fotoğrafın sensöre düşmesi için gerekli optik sistemdir. Lensin kalitesi fotoğraf için çok önemlidir. Kullandığınız makineden çok kullandığınız lens iyi bir fotoğrafta etkilidir. Geniş açı, dar açı, makro, balıkgözü gibi farklı isimlerde lensler mevcuttur. Bunları daha sonra detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Alan derinliği: Alan derinliği, fotoğrafta netleme yapılan konunun, önünde ve arkasında net olarak görülen alanın miktarıdır. Genellikle fotoğrafa yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biri “Arkaplanı nasıl flu yaparım?” sorusudur. Bu sorunun cevabı bu konuda yatmaktadır. Bu soruyu ayrıca daha sonra cevaplayacağız.

Alıntı:http://blog.fotografium.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

LM35 - Sıcaklık Sensörü Nasıl Kullanılır?

Merhaba
LM35 doğrusal, hassas bir sıcaklık sensörüdür.
Verisayfasından alınan bilgiler;

Dereceye kalibre edilmiştir.1 derecelik sıcaklık artışında çıkışı 10mV artar. Doğrusaldır.-55 derece ile + 150 derece arasında ölçüm yapabilir.Giriş gerilimi olarak 4V-30V arasında çalışabilir.1/4 derece çözünürlüğe sahiptir.Çıkışı düşük empedanslıdır.Ölçülecek sıcaklık değerine göre olması gereken bağlantı şekli veri sayfasında verilmiştir. 2-150 derece ölçümü için;
LM35'in beslemesi ve toprağı bağlanır.LM35'in çıkış ucu mikrodenetleyicinin analog girişine bağlanır.Kullanılacak mikrodenetleyicinin ADC biriminin 10 bit çözünürlikte olduğunu varsayalım.2-150 derece 0V-1,48V ile ölçeklenmiştir.0V-5V arası da ADC 10 bit olduğu için 2^10=1024 ile ölçeklenmiştir.0V-1,48V bu hesaba göre analog ölçümün 0-303 değerleri arasına ölçeklenmiş olur.Bu işlemleri formül haline getirecek olursak SıcaklıkDegeri=2+(ADCValue*148/303); olur.Yorumlardan soruları cevaplayabilirim. İyi çalışmalar.

555 Zamanlayıcı Entegresi ile PWM Üretici Devre [~0-320kHz]

PWM gerektiren herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.555 entegresi ile yapılmıştır.Giriş koruması vardır.~0-320kHz arası çalıştırılabilir.Herhangi bir devreye basitçe entegre edilebilir.DC voltaj seviyesini ayarlamak amacıylaHız kontrolIşık kontrolSMPS güç kaynağıMetronomFlaşör    vs...

Devrenin şematik çizimi neredeyse aşağıdaki gibidir.

Frekans kontrol kondansatörü yerine 9 adet farklı değerde kondansatör yerleştirilmiştir. Bir adet de ek kondansatör eklenebilmesi için ikili bir soket konulmuştur.

Örnek çıkış görüntüsü ve frekans değeri


İyi çalışmalar.

Canon EOS 1100D İncelemesi

Canon’un EOS 600D ile piyasaya sürdüğü 1100D, 600D’ye göre daha önemli bir ürün. Çünkü önceki model 1000D, artık ömrünü doldurmuştu ve Nikon’un alt modellerinin gerisinde kalmıştı. Canon, 1100D güncellemesiyle bu sorunu aşıyor. EOS 600D, 550D’nin üzerine hareketli ekran dışında çok ciddi yenilikler getirmezken, EOS 1100D, 1000D’yi ezip geçiyor. Videomuzda EOS 600D ve 1100D’yi beraber incelemiştik. Kısa bir tur atmak isteyenlere :)
Canon EOS 1100D Genel Özellikler
Model adı: Canon EOS 1100D


Algılayıcı: 22.2 x 14.7mm CMOS APS-C (1.6x çarpanı)
Çözünürlük: 12. MP
Görüntü boyutu: 4272  x 2848
Kit Lens: Canon 18-55 mm IS
Titreşim engelleme: Lensten
ISO: 100-64000
AF Sistemi: 9 nokta çapraz tip
AF micro ayarı: yok
Perde hızı: 30-1/4000
Bakaç: Pentamirror %95 görüş alanı (0.80x büyütme)
LCD: 2.7 inç  230k ekran.
Video Kayıt: 1280×720 (30, 25 kare/sn) MOV (H.264)
Dosya formatı: JPEG RAW, M-RAW, S-RAW
Bellek: SD, SDHC, SDXC
Bağlantı: USB 2.0 HDMI
Batarya: Şarj Edilebilir Li-iyon Pil LP-E10
Ağırlık: 495 gr
Bo…