24 Ocak 2012 Salı

Baskı Devre Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler
2)Kuşe kağıt üzerine lazer yazıcıda yazılmış devre şeması
3)Tiner, tuz ruhu ve perhidrol
4)Ütü (Eski ütü olmalı. Tabanı çizilebilir, renk değiştirebilir.)

İşlemler

1)Öncelikle bakır plakamızı (PCB) tiner ile temizliyoruzardından kurutuyoruz. Kuşe kağıda çıkartmış olduğumuz devre şemasını köşelerini doğru bir şekilde denk getirerek bakır plakamızın üzerine bantlıyoruz.


2)Bakır plakamızı ve üzerindeki kağıdı ütü yardımı ile güzelce ısıtıyoruz. Bu esnada ütüyü bakır üzerinde gezdiriyoruz. Aksi taktirde bakır plakamız kabarabilir.

3)Bakır plakamızın üzerine kağıdımız iyice yerleştikten sonra bakır plakamızı 3-4 dakika soğumaya bırakıyoruz. Bakır plakamız soğuduktan sonra kağıdı üzerinden söküyoruz. Bu işlem sırasında kağıt çıkmazsa kolaylıkla su altında ovalayarak kağıdı plakadan ayırabilirsiniz.Bu esnada eksik yollar varsa asetat kalem ile yolları tamamlayabilirsiniz.
4)Plastk bir kutu içerisine 1 ölçek perhidrol 4 ölçek tuz ruhu döküyoruz. Ardından bakır plakamızı karışımız içine atıyoruz. Bu işlem sırasında eldiven takılmalı ve çıkan dumanı solumaktan kaçınmalısınız.
5)Bakır plakamızı suda temizliyoruz.
6)Ardından plakamızı tiner ile siliyoruz.
7)Bakır plakamız üzerindeki eleman deliklerini deliyoruz.
8)Yollar arasında kısa devre ve açık devre konrolü yapılır ve son olarak elemanlar lehimlenir. Ardından son bir kontol yapılır ve devre kullanılmaya hazır.


1 yorum:

  1. Sayın blog yöneticisi makaleleriniz çok başarılı ve etkileyici olduğundan dolayı ekibimiz Parsel bacası olarak sitenizin takipçisiyiz.

    YanıtlaSil

Cep Telefonumun Bataryasını Sömüren Programlar

QuickMemo+ Home Screen