4 Mayıs 2011 Çarşamba

Dünyanın en küçük kamerası

İsrailli bilim adamları, tıbbi müdahalelerde kullanılmak üzere 0,99 milimetre büyüklüğündeki dünyanın en küçük video kamerasını imal etti.

Tel Aviv merkezli sağlık teçhizatları firması Medigus'ta çalışan bilim ekibinin ürettiği kamera, ileri nanoteknoloji özellikleri içeriyor. Kibrit çöpünden daha ince olan ve büyük oranda silikondan oluşan cihaz, 45 bin piksel çözünürlük sağlayan 0,66 mm x 0,66 mm ölçülerinde bir sensor içeriyor.
Medigus CEO'su Elazar Sonnenschein, yayınladığı basın bildirisinde, "Şu ana kadar yapılması mümkün olmayan bazı medikal prosedürler, geliştirdiğimiz dünyanın en küçük kamerası ile mümkün hale gelmiştir" dedi. Sonnenschein, kullandıkları teknolojinin, sağlık çalışanlarına ve hastalara güvenlik, kalite ve düşük maliyetli tedavi imkânları sağlayacağını belirtti.
1 milimetreden küçük olan kameranın önümüzdeki haftalarda ABD ve Japonya'daki bazı hastanelere gönderileceğini duyuran Medigus firması, cihazın endoskopik ve cerrahi aygıtların gerektiği kardiyoloji, ortopedi, gastroenteroloji ve jinekoloji operasyonlarında kullanılacağını açıkladı. Cihazın maliyetini saklı tutan şirket, tek kullanımlık tıbbi teçhizatlar düşünüldüğünde fiyatının "oldukça düşük" olacağını aktardı. Firmaya göre, endoskoba takılabilen kamera, pahalı ve bazen de riskli olabilecek muhtelif tıbbi müdahalelerin yerini alabilecek.
Medigus'un ürettiği kameradan önce, dünyanın en küçük video kamerası unvanı, Portekiz merkezli Awaiba firmasının ürettiği 1 mm x 1 mm boyutlarındaki NanEye'a aitti.
STAR GAZETESİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Cep Telefonumun Bataryasını Sömüren Programlar

QuickMemo+ Home Screen